Lasīšanas laiks:2 Minūte, 56 Sekunde

Kā rāda nesena starp ārzemju tūristiem Latvijā veikta aptauja, divas trešdaļas sevi uzskata par kultūras tūristiem, un Latvijā viņiem ir svarīgi iepazīties ar autentisku kultūras mantojumu. Sekojot globālajām kultūras tūrisma tendencēm, arī Latvija seko pieprasījuma izmaiņām.

Ceļotājiem tiek piedāvāts pat ļoti “specializēts” tūrisms – kino, radošais, gastronomiskais, mākslas, mantojuma un cita veida tūrisms. Protams, plašajā tūrisma piedāvājumā ir noteiktas dominantes, kas turas popularitātes virsotnē no gada uz gadu.

Aglona

Šeit, protams, visievērojamākais objekts ir Aglonas bazilika, ko apmeklējis arī pāvests Jānis Pāvils II.

Vēlā baroka stilā celto baziliku rotā divi augsti torņi. Iekšpusē ir kolonnas, arkas, krusta velves, kas dekorētas rokoko stilā. Aglonā ir divi šobrīd ļoti iecienīti muzeji, kas pieder privātpersonām. Viens no tiem ir maizes muzejs, kur interesenti var sarunāt ekskursiju ar gidu un īpašnieci Viju Kudiņu, pie reizes arī iestiprinoties ar spēcinošiem latgaļu ēdieniem un dzērieniem. Šeit var uzzināt daudz vērtīga par maizes tapšanu un labības audzēšanu.

Netālu atrodas II Pasaules kara muzejs, kur vienuviet apkopoti daudzi padomju un vācu armijas priekšmeti. Ir apskatāmas formas, sadzīves priekšmeti, munīcija, lidmašīnu atlūzas utml. Īpašnieks Valdis Tumovs stāsta, ka ekspozīcija atvērta apmeklētājiem jau 15 gadus un tajā ir vairāk kā 1000 priekšmetu. Unikāla ir sarakste piecu kara gadu garumā starp oberleitenantu Augustu un viņa iemīļoto Martu.

Rundāles pils

Šī ir viena no Baltijas izcilākajām 18. gadsimta pilīm, kas Eiropas mērogā ir vērtīga ar to, ka tajā nav notikusi būtiska pārbūve. Apkārtnes ainava no hercoga laikiem nav būtiski mainījusies, un apmeklētāji var sajūsmināties arī par atjaunoto pils parku. Pili projektēja Krievijas galma arhitekts Bartolomeo Rastrelli.

Viņa vadībā notika arī būvniecība, kas ievilkās 34 gadu garumā, jo vairāk kā 20 gadus hercogam Ernstam Johanam Bīronam bija jāpavada izsūtījumā. Pils otrajā būvniecības periodā itāļu gleznotāji Antonio Martini un Karlo Cuki, kā arī Berlīnes tēlnieks Mihaels Grafs radīja interjerus, kas tiek uzskatīti par pils lielāko vērtību.

Cēsis

Cēsīm piemīt īpašs valdzinājums, jo šeit satiekas laikmetu vēsture un kultūra. Pašā pilsētas centrā atrodas Cēsu pils komplekss, kur ļoti kompakti izvietojušies seno notikumu unikāli liecinieki. Pakalnā blakus Livonijas laika pilij atrodas Riekstukalns, ko apdzīvoja vendi jau pirmajā gadu tūkstotī, un no kurienes ir sākusies Cēsu pilsēta. Otrpus vācu ordeņa pilij ir Jaunā Cēsu pils ar pilsmuižas kompleksu un pils parku.

Ziemeļu virzienā, aiz Izstāžu zāles sākas eleganti jaukais Maija parks ar stūklakām un melnajiem gulbjiem. Pilī atrodas muzejs ar plašu un mūsdienīgi veidotu ekspozīciju, bet pieguļošajās darbnīcās ir iespēja iepazīties ar seno amatu noslēpumiem un padarboties arī pašiem.

Rīgas jūgendstila apbūve

Rīga ir Eiropas jūgenstila metropole, kur 40% no visas apbūves veido jūgendstila ēkas. Tās tika uzveltas laika posmā no 1900. līdz 1914. gadam, kad sākās I Pasaules karš. Atsevišķos gados tika uzbūvēts līdz pat 500 ēkām, un katrai tika izstrādāts individuāls projekts. Vislielākā jūgendstila namu koncentrācija ir Alberta ielā. Rīgas jūgendā ir četri stilistiski atšķirīgi novirzieni – eklektiski dekoratīvais, nacionālais, racionālais un vertikālais jeb stateniskais.

Rīgas vēsturisko centru 1997. gadā reģistrēja UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, par ko liela pateicība pienākas jūgenda namiem. Liela daļa ārzemju tūristu Rīgā ierodas tieši jūgendstila arhitektūras aplūkošanai.

Liepājas karostas cietums

Pēc ASV spoku mednieku uzskata, Liepājas karostas cietums, kas celts ap 1900. gadu, ir spoku visvairāk apsēstā vieta pasaulē. Šajā cietumā līdz pat 1997. gadam militārpersonas izcieta piespriestos disciplinārsodus, par ko liecina uzraksti uz kameru sienām. Ekskursijas šajā cietumā ntoiek tikai ar gidu, jo bieži ir novērotas neizskaidrojamas parādības, kas jūtīgākam cilvēkam var radīt šoku.

Cietumā ir apjomīga muzeja ekspozīcija par ieslodzījuma vietu, II Pasaules karu, padomju gadiem un Atmodas laiku. Cietumā var pasūtīt ekskursiju ar šova elementiem, ja ir vēlēšanās uz sevis kaut nedaudz izjust aizgājušo laiku specifiku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *