Lasīšanas laiks:2 Minūte, 29 Sekunde

Kultūru mēs nevaram uzskatīt par atsevišķa cilvēka sasniegumiem. Tā ir visas cilvēces pieredze, kas nepārtraukti tiek sijāta, atmetot neveiksmīgos risinājumus. Mēs katrs sevī uzsūcam noteiktu daļu no kopējā mantojuma, kas būtībā ir iepriekšējo paaudžu pieredze.

Ne visi mēs esam kultūras veidotāji, bet visos gadījumos varam tikt definēti kā kultūras objekti, jo tā iedarbojas uz visiem. Iedarbība iespējama ļoti atšķirīgos veidos – mums tikai jāļauj tam notikt. Rakstā pārspriedīsim dažus veidus, kā kļūt kulturālākam.

Atrodiet sev draugus ar dažādu pieredzi

Dabiskākais veids, kā paplašināt savu pieredzi, ir atrasties dažāda vecuma kompānijā, kur katram ir sava unikāla dzīves un kultūras pieredze. Kopā pavadītais laiks ikvienu bagātina un vienmēr sniedz patīkamas emocijas. Padomju kultūrtelpā izaugušie vēl labi atceras populāro dziesmu ar vārdiem: “Labāk, lai tev ir nevis simts rubļu, bet gan simts draugu”.

Apmeklējiet klātienes pasākumus

“Dzīvo” pasākumu maģija ir neizskaidrojama. Gan mākslinieku, gan skatītāju acu mirdzums labāk par visu mums ļauj saprast, ka konkrētā izrāde vai koncerts ir milzu ieguvums gan skatītājiem, gan izpildītājiem. Vislabāk šī fenomena būtību raksturo vārdi no grupas “Pērkons” repertuāra:

Mēs pārtiekam viens no otra

Un nevis no pārtikas precēm,

Un gaisma no Tavām acīm

Nāk lielāka nekā no svecēm.

Izvēlieties augstvērtīgākas filmas

Dzīve nav tikai izklaide. Dzīve galvenokārt ir augšana. Ja mēs skatāmies labas kvalitātes filmas, kuru sižets un varoņu spēle raisa pārdomas, kas nebeidzas līdz ar filmas beigu titriem, mēs augam un pilnveidojamies.

Patlaban ir viegli izvēlēties augstākas raudzes kinolentes, jo Latvijai ir savs kultūras kanons, kurā ietverti visi zināmākie latviešu kinodarbi. Plaši pieejama arī pasaules kino klasika – tās ir filmas kas izturējušas laika pārbaudi un netiek aizmirstas.

Ceļojiet

Neatkarīgi no tā, cik garš ir tavs izvēlētais ceļojums, tie vienmēr ir jauni iespaidi, piedzīvojumi, zināšanas un pieredze. Ikviens, attālinoties no mājām, ir piedzīvojis interesanto sajūtu, ka problēmas pa vienai vien sāk izgaist, un acis sāk ar interesi tvert apkārtni. Mēs vienmēr atgriežamies, bagātināti ar iespaidiem no saskares ar agrāk neredzētām lietām, vietām un cilvēkiem.

Mācieties valodas

Jebkura valoda, ko esam apguvuši papildus savai dzimtajai valodai, mums dāvā milzīgu papildinājumu kultūras zināšanām, kā arī citu cilvēku un pasaules izpratnei. Attīstītās interneta tehnoloģijas mūsdienās valodu apguves procesu padara vieglu, ātru un patīkamu. Ir sen atzīts, ka valoda ir vislabākā atslēdziņa uz citas kultūras būtību.

Lasiet klasiķu darbus

Laba grāmata ir kā labs draugs, kas spēj gan iepriecināt, gan dot padomu grūtākos brīžos. Izlasot kaut vienu augsti vērtētu grāmatu gadā, mēs gūstam vielu pārdomām ilgam laikam. Mums rodas jauns spriedums par lietām un to norisi un jaunas spēja nedaudz citādāk vērtēt gan sevi pašu, gan laikabiedrus.

Apmeklējiet muzejus

Pirmajā brīdī šis ieteikums nedaudz tracina, taču visiem muzejiem ir īpaša pievienotā vērtība, par ko mēs parasti neiedomājamies. Tie ir muzeja darbinieki, kas aizrautīgi dalās ar informāciju, kas bieži vien nav “nolasāma” muzeja eksponātos.

Tā kā šobrīd eksistē arī daudz privāto muzeju, jūs, visticamāk, satiksiet arī pašu ekspozīcijas īpašnieku, kurš pārsteigs gan ar meklējumos gūto pieredzi, gan gūsiet lielu devu dzīvesprieka un enerģijas. Tādējādi, muzeja apmeklējums sniegs ne tikai noteikto kultūras devu, bet arī vērtīgus cilvēciskus kontaktus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *