Kurzemes radio
NTZ - Neatkarīgās Tukuma Ziņas
Raeco SIA
Tukuma Brāļi
Tukuma novads

Latvijai - 100

 

18.novembrī - Latvijas Republikas proklamēšanas dienā

svētku sveiciens būs

mūzikls "Teiksma par Rozi". 

Autori - Sarma Upesleja un Valdis Zilveris

 

 Mazliet no vēstures

 

Kā stāsta vēsture, pirmo reizi rakstos Tukuma vārds parādās 1253. gada 4. aprīļa līgumā starp Livonijas ordeni un Rīgas bīskapiju par zemes sadalīšanu Kursā* Tālajos viduslaikos Livonijas ordeņa mestrs Gotfrīds fon Rogge uzbūvēja mūra pili Slocenes krastā. Gadsimtu gaitā tā vairakkārt nopostīta un atjaunota. Pieauga iedzīvotāju skaits, sarosījās amatnieki, tirgotāji un sadzīve.

Kā stāsta veci ļaudis, Tukumā dzīvojusi kāda saticīga ģimene, kuras namamāte bijusi vieda dabas pazinēja un dziedniece un, audzinot savu meitiņu, maz – pamazām iepazīstinājusi arī viņu ar ziedu, lapu un saknīšu dziednieciskajām īpašībām. Abas kopā pie sava namiņa iekopušas dārzu, kas plaucis ziedos no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Taču tajā nebijis nevienas rozes.

 

Tālāko jums pastāstīs muzikālā "Teiksma par Rozi". 

.

Tukums šodien ir rožu pilsēta. Kopš 2008. gada pēc floristes Anitas Stikānes ierosmes katru otro gadu šeit notiek Rožu svētki , kuros piedalās pašmāju un Latvijas labākie floristi. Tad pilsēta rotājas ziedos un pilsētas centrā tiek veidots Rožu vainags. 2014 gadā - ceturtajos Rožu svētkos ar pilsētas iedzīvotāju un viesu līdzdalību vainagā ievija 5150 ziedus. Tas šobrīd ir arī lielākais izveidotais dzīvo rožu vainags ne vien mūsu svētkos un Latvijā, bet visā pasaulē, jo tādu nekur citur neveido.*

 

Mūsu novada Sēmes pagastā ir arī lielākie ziedu audzētāji Baltijā – Eva un Arvis Bumbieri Sēmes pagasta „Rožulejās”. Viņu moto ir sena ķīniešu gudrība - „Nedaudz smaržas paliek arī tajā rokā, kura pasniedz Tev rozes”.

Savukārt rožu audzētāju Dailas un Bruno Trubiņu dārzā Sēmes pagasta „Rozītēs”allaž mīļi gaidīti ciemiņi. Viņu devīze ir – „Kur zied rozes, tur mīt eņģeļi! Lai katrā dārzā būtu pa eņģelim!” *

 

Sarma Upesleja

*No interneta vietnēm